Proces budowy od pierwszego spotkania do ostatniego odbioru
Inwentaryzacja
Istotny etap, w którym projektant zbiera informacje o terenie i oczekiwaniach klienta. Inwentaryzacja stanu istniejącego przeprowadzana jest u klienta. Poparta zostaje dokumentacją fotograficzną i obejmuje zarówno obecne w terenie budynki jak też roślinność.
Dlatego też bardzo szczegółowo przeprowadzamy analizę upodobań naszych klientów oraz oceniamy możliwości jakie prezentuje nam teren. Rezultatem jest projekt idealnie dopasowany do jego przyszłego właściciela.
Projekt ogrodu
Nie można pominąć znaczenia projektu dla końcowego wizerunku ogrodu. Rolą architekta krajobrazu jest odkrycie rzeczywistych potrzeb i upodobań klienta.
Wymaga to dobrej komunikacji z inwestorem, ale też zaufania inwestora do projektanta.
Jest to bardzo istotny etap. Tylko na podstawie rzetelnie przygotowanego projektu może w przyszłości powstać wymarzona oaza zieleni.
Porządkowanie terenu
Zanim przystąpimy do realizacji samego projektu należy przygotować teren, w szczególności usunąć gruz i resztki po budowie. Przed zakładaniem ogrodu powinny być wykonane wszystkie prace ziemne i budowlane, tj. przyłącza instalacji, tynk zewnętrzny budynku, nawierzchnie itp.
Przygotowanie obejmuje też zwykle karczowanie zbędnej roślinności i odchwaszczenie terenu.
Pierwszy etap: instalacje i architektura
Faza ta obejmuje wykonanie wszystkich elementów stałych, tj nawierzchnie ogrodowe, oczko wodne, elementy tzw. małej architektury ogrodowej, a także instalację nawadniającą i oświetlenie. Zwieńczeniem tego etapu są obrzeża oddzielające trawniki od rabat.
Drugi etap: rośliny i trawnik
W tym etapie inwestycji pojawia się roślinność: nasadzenia drzew i krzewów oraz rabat bylinowych. Obszary pod roślinnością mogą w wybranych miejscach zostać wyścielone matą ściółkującą i wykorowane. W ostatniej kolejności zakładane są trawniki.