Nasi Partnerzy

  • image
  • image
  • image
BK

Bello Giardino

Zamów meble na najwyższym poziomie

lato1‘’O, siądź na moim oknie, przecudowne lato, niech wtulę mocno głowę w twoje ciepłe pióra korzennej woni.’’
– Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

 

Pora w której w pełni można się cieszyć z posiadania choćby najmniejszego ogródka. Jeśli rosną w nim drzewa i krzewy jagodowe to pod koniec czerwca i w lipcu możemy cieszyć się pierwszymi plonami. Rozkwitają teraz kwiaty letnie, ale też niektóre krzewy. Na początek lata przypada najobfitsze kwitnienie róż, w czerwcu kwitną irysy, w lipcu zaczynają kwitnąć wilce, ostróżki, lędźwiany a później pod koniec lipca i w sierpniu hortensje. Przez całe lato kwitną aksamitki, pelargonie, werbeny.
 

Prace niezbędne do wykonania:

Na początku lata w czerwcu można rozmnażać wiele gatunków krzewów ozdobnych przez ukorzenienie wierzchołków pędów. w tym czasie można również rozmnażać byliny i wysiewać kwiaty dwuletnie takie jak bratki, stokrotki i malwy. W czasie upałów oraz suszy należy pamiętać o częstym podlewaniu roślin. Przycinanie pędów przekwitniętych kwiatów i usuwanie kwiatostanów przekwitających krzewów (nie jest to praca niezbędna, ale warto to robić nie tylko ze względów estetycznych; w niektórych przypadkach może spowodować powtórne kwitnienie (np.ostróżki). W sierpniu jest najlepsza pora na sadzenie roślin cebulowych takich jak tulipany, przebiśniegi  krokusy czy narcyze. Można też posadzić lilie, irysy i byliny wcześniej kwitnące. Jest to też dobra pora na sadzenie drzew i krzewów iglastych i roślin wiecznie zielonych

 

CZERWIEC

To pora wczesnego lata. Czerwiec jest z reguły miesiącem pogodnym a więc w przypadku bezdeszczowej pogody należy regularnie podlewać ogród. Dodatkowo należy nawozić rośliny i spulchniać glebę oraz regularnie pielić chwasty aby nie dopuścić do kwitnienia i wydawania nasion. Jeżeli zamiast trawnika mamy łąkę to na czerwiec przypada pierwsze koszenie.Trawnik należy kosić regularnie już od maja. Inne ważne prace na czerwiec to dzielenie i wysiew bylin, wykopywanie cebul tulipanów i narcyzy (przynajmniej co 2 lata). Wykopane cebulki należy oczyścić i przechowywać w chłodnym miejscu aż do czasu sadzenia (czyli września/października). Należy również usuwać przekwitłe kwiatostany krzewów ozdobnych - np. lilaków. Zapewni to obfite kwitnięcie w przyszłym roku. W czerwcu wysiewa się kwiaty dwuletnie takie jak bratki, stokrotki, malwy czy laki oraz sporządza sadzonki pędowe drzew i krzewów liściastych zrucających liście. Jeśli w ogródku jest oczko wodne to do czerwca należy poczekać z sadzeniem roślin wodnych.

Kwiaty kwitnące w czerwcu: piwonie, irysy, goździki, dzwonki, ostróżki, maki, orliki, łubiny, liliowce, przymiotno.
Krzewy i drzewa kwitnące w czerwcu: kalina, róże, czarny bez, głogi, jaśminowce, wajgelie, żylistek, robinia.

 

lato 3LIPIEC
  

Do najważniejszych prac w tym miesiącu należy pielęgnacja bylin oraz kwiatów jednorocznych polegająca na podlewaniu, odchwaszczaniu, nawożeniu i usuwaniu przekwitłych kwiatów.

 

Na przełomie czerwca i lipca należy wykopać cebule narcyzów, hiacyntów i szafirków. Cebule tulipanów można wykopywać co 2 lata. wykopane cebulki należy oczyścić i umieścić w przewiewnych pojemnikach w chłodnych pomieszczeniach - np. w piwnicy. Lipiec jest porą dzielenia i przesadzania kosaćców bródkowych oraz wysiewu takich bylin jak orliki, łubiny, goździki czy gipsówki.
W drugiej połowie lipca można sadzić młode sadzonki truskawki i poziomki.
Jeżeli zamiast trawnika zdecydowaliśmy się na łąkę kwietną to w lipcu należy wykonać drugie koszenie. Trawnik należy strzyc regularnie ale nie zapominając, że wyższa trawa bardziej zacienia glebę, która w mniejszym stopniu ulega wysuszeniu - więc nie należy trawy strzyc zbyt nisko i zbyt często.
Lipiec to tradycyjnie miesiąc urlopów - jeżeli wyjeżdżamy na dłużej warto przed wyjazdem mocniej podlać ogród lub zapewnić roślinom opiekę zaprzyjaźnionej (i znającej się za rzeczy) osoby.
Kwiaty kwitnące w lipcu : lilie, malwy, dzwonki, ostróżki, powoje, lawenda, przymiotno, mieczyki, liliowce, słoneczniki,lobelie, aksamitki, nagietki, rozchodniki, chabry, firletki, gipsówka.
Krzewy kwitnące w lipcu : róże, hortensje, pięciorniki. W lipcu i sierpniu bardzo efektownie wyglądają perukowce o puszystych różowych lub bordowych owocostanach i czerwonych liściach.
Pnącza kwitnące w lipcu : clematisy, lędźwiany, fasola ozdobna, wilce.
Drzewa kwitnące w lipcu : oczywiście pachnąca i miododajna lipa !

SIERPIEŃ

to pełnia lata; obficie kwitną kwiaty letnie, z których wiele nadaje się do tworzenia bukietów. W sierpniu z reguły dopisuje pogoda a więc w pełni można korzystać z uroków posiadania ogrodu ale też nie należy zapominać o ogrodzie przed wyjazdem urlopowym. Sierpień to też miesiąc w którym każdy ogrodnik ma wiele zajęć. Należy w tym czasie regularnie podlewać i nawozić rośliny - zwłaszcza w czasie suszy i upałów. Dotyczy to również trawnika, który nie powinien być koszony zbyt nisko, by nie dopuścić do jego wysuszenia.

Jeśli zamiast trawnika założyliśmy łąkę kwiatową to można ją w tym miesiącu skosić. Zabiegi pielęgnacyjne na rabatach polegają na spulchnianiu ziemi oraz odchwaszczaniu i podlewaniu tych roślin, które tego potrzebują. Należy usuwać przekwitające kwiaty róż i bylin aby pobudzić je do dalszego kwitnięcia.
Przekwitłe pędy lawendy przyciąć. Jednoroczne kwiaty letnie mogą być raz zasilone, natomiast pod koniec sierpnia przestaje się nawozić byliny.
Inne prace, które przeprowadza się w sierpniu:
- rozłożenie pod drzewami warstwy kompostu o grubości od 1 do 2 cm. lub wysiew nawozów zielonych takich jak np. gryka, rzepak, wyka.
- wysadzić na stałe miejsce rośliny dwuletnie,
- przyciąć żywopłoty liściaste,
- przeprowadzić po zebraniu owoców letnie cięcie krzewów jagodowych takich jak porzeczki, agrest, maliny czy jeżyny oraz drzew pestkowych takich jak morele, brzoskwinie czy śliwki,
- sadzenie drzew i krzewów iglastych i wiecznie zielonych - II połowa miesiąca,
- wysadzić wcześnie kwitnące byliny oraz cebulki szachownicy cesarskiej, narcyzy, krokusów, przebiśniegów, bulw lilii białej, kosaćców bródkowych czy pustynnika - na przełomie sierpnia i września.
- pobieranie i ukorzenianie sadzonek krzewów wiecznie zielonych i innych np. berberysów czy szczodrzeńca
- zbiór nasion kwiatów jednorocznych i bylin.
Kwiaty kwitnące w sierpniu : malwy, ostróżki, powoje, liliowce, czarnuszka damasceńska, lobelie, aksamitki, nagietki, rozchodniki, nasturcje, astry chińskie, dalie, begonie, cynie wytworne, kosmosy, lwie paszcze, dzielżany, floksy wiechowate, krwawniki, nachyłki, pysznogłówki, rudbekie.
Krzewy kwitnące w sierpniu : róże, hortensje, budleja Davida. W lipcu i sierpniu bardzo efektownie wyglądają perukowce o puszystych różowych lub bordowych owocostanach i czerwonych liściach.
Pnącza kwitnące w sierpniu : clematisy, fasola ozdobna, wilce.

Drzewa kwitnące w sierpniu : sumak octowiec.

Zaufali nam

MWSE bsr lasy
LMR MONT razem
solo szkola Walczak

Certyfikaty

  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

Warto przeczytać...

  • Łonet
  • kształtowanie terenu
  • schody w ogrodzie